Obloha s letadlem

Hospodářství

Hospodářství, především průmysl a služby, je v dnešní době hlavním zájmem lidí, protože jsou v těchto odvětvích zaměstnáni. V rámci tzv. mechanických změn obyvatelstva dokonce někteří za prací cestují a někteří se už do rodně země nikdy nevrátí, protože jim zkrátka nový stát nabízí mnohem více možností. Jen tak „na zkoušku“ máte možnost podívat se za hranice, rezervovat letenku a přistát v největších epicentrech ekonomiky, a porozhlédnout se, jestli by Vám daný stát vyhoval více, co se týká pracovních možností a životní úrovně.

Hospodářství se skládá ze tří složek:

  • Primér – zemědělství, lesnictví, rybolov
  • Sekundér – průmysl, stavebnictví
  • Terciér – služby, obchod, doprava, školství, …

Podíl terciéru se stále zvyšuje, čím více lidí je zaměstnáno ve službách, tím větší je zde životní úroveň.

Oblasti s největí koncentrací hospodářství a bohaté ekonomiky

  • Západní Evropa
  • USA (Kalifornie) + Kanada
  • Japonsko + Jižní Korea

Mimo jádrové oblasti:

  • Izrael
  • JAR
  • Austrálie
  • Nový Zéland

Opakem jsou tzv. periferní oblasti, kde je kvůli špatným podmínkám i nízká hustota zalidnění: Střední Amerika, Afrika jižně od Sahary, Balkán.

Zemědělství

Je závislé na podnebí, nadmořské výšce, zavlažovacích podmínkách, … Nejvíce obilí se vypěstuje v pásu mezi USA a Kanadou, v Argentině, v pásu od Francie po Ukrajinu a ve Východní Číně. Brambory: Čína, Rusko, Polsko. Káva: velmocemi je Brazílie a Kolumbie. Čaj: Čína, Indie, Srí Lanka (Cejlon).

V Austrálii a na Novém Zélandu chovají nejvíce ovcí na 1 obyvatele.

Rybolov

Pokud jste vášnivý rybář, určitě navštivte některé přímořské státy, protože až 90% všech ryb se vyloví v mořích a oceánech. Nejvíce v chladných mořích na předělu teplých a studených proudů. Nadměrný výlov však škodí vodnímu prostředí, proto jsou snahy o pokles výlovu ryb. Navíc zde hrají svou roli i další faktory: únik ropy do oceánů, … V ČR je rybářský ráj v Jižních Čechách. Rybářské velmoci: Peru, Japonsko, Norsko, Island.

Lesni hospodářství

Pokud chcete vidět opravdu nádherné lesy, leťte se letadlem podívat do Finska – překrásná země na severu, kde vás zdejší příroda s lesy a jezery naprosto uchvátí.

1/3 souše planety Země pokrývají lesy, ale podíl klesá vlivem potřeby surovin a místa pro aglomerace. Hlavně tropické lesy rychle ubývají kvůli těžbě dřeva. Je snaha lesy chránit a kácet jen minimálně, protože právě lesy jsou největší producenti kyslíku na planetě.

Průmysl

Obrovský hospodářsko-populační růst vznikl v období průmyslové revoluce – 18. – 19. století. Začalo to nenápadně textilním průmyslem v Anglii. Nejvyspělejší průmysl má v součastnosti Západní Evropa, USA, Japonsko, J. Korea, Taiwan.

Tradiční oblasti vznikaly v místech nalezišť nerostných surovin (uhlí a železná ruda, ropa) – např. Ostravsko. Největší tradiční průmyslové oblasti: Ural v Rusku, Ukrajina, Čína, Porúří, Anglie, východ USA, …

Těžba nerostných surovin hýbe světovou ekonomikou, nejdůležitější je ropa. Největší zásoby ropy: Perský záliv, Rusko, Severní moře, Mexický záliv, Kanada, Guinejský záliv. Černé uhlí se těží nejvíce: Čína, Rusko, Polsko. Zemní plyn: Rusko, USA, Kanada. Žlezená ruda: Čína, Rusko.

Japonsko a Jižní Korea, Evropa nemají zásoby ropy, takže jsou závislí na dovozu ropy z jiných států.

Energetika

Velký podíl energie se stále čerpá z tepelných elektráren, jaderná energie však již zastává skoro nejdůležitější význam. Je snaha o rozvoj alternativních zdrojů – větrná energie, vodní elektrárny, slunečná energie, geotermální, …

Hutnictví

Největší výrobci oceli: Čína, Japonsko, Rusko. Barevné kovy: USA, Rusko, Austrálie, Kanada, Norsko.

Automobilový průmysl, strojírenství, chemický průmysl, .. jsou dalšími důležitými odvětvími.

Štítky: , ,

Rezervovat levné letenky Obrázek

Další: